Gdański Teatr Szekspirowski

Gdański Teatr Szekspirowski jest naszą wizytówką. Jesteśmy otwarci na sztukę. Potrafimy współpracować z wybitnymi projektantami światowej sławy. Nazwisko Renato Rizzi paraliżuje komisje najważniejszych konkursów architektonicznych. Artysta słynie z tego, że jego wizje choć genialne, przekraczają normy techniczne i logistyczne. Procesy realizacji projektów są zatem związane z trudnymi, ale bardzo twórczymi działaniami w poszukiwaniu harmonijnych rozwiązań łączących odważne wizje architektoniczne z normami bezpieczeństwa. W jednym z tych procesów mieliśmy okazję uczestniczyć. Gdański Teatr Szekspirowski autorstwa Renato Rizzi to jeden z nielicznych teatrów typu elżbietańskiego znajdujących się poza Wyspami Brytyjskimi. To również jedyny w Polsce teatr dramatyczny wybudowany absolutnie od podstaw po II Wojnie Światowej.

Renato Rizzi zaprojektował teatr jako zespół trzech brył o różnym kształcie i wysokości, który otacza sześciometrowy mur, będący jednocześnie platformą widokową dla mieszkańców i turystów. Całość nawiązuje do modelu średniowiecznego miasta, który otoczony jest murem obronnym. Mówi się też o nawiązaniu do szkatuły z otwieranym wiekiem, a to z pewnością za sprawą dwupołaciowego, pokrytego miedzią otwieranego dachu, który umożliwi pokazywanie spektakli w warunkach takich jak w XVII w., czyli na niezadaszonej scenie na dziedzińcu wewnętrznym bez kulis.

Gdański Teatr Szekspirowski to projekt specyficzny, bardzo wymagający i skomplikowany również w zakresie drzwi. Na etapie wykonawczym konieczne było przeprowadzenie szeregu uzgodnień i zmian z włoskim architektem. Główne uzgodnienia dotyczyły dostosowania drzwi do założeń projektowych biura włoskiego a równocześnie te same drzwi musiały spełniać wymogi polskiego prawa budowlanego. Na pierwszy rzut oka pogodzenie tych wymagań było niemożliwe. Zwłaszcza, gdy znając odpowiedzialność polskich inspektorów nadzoru budowlanego próbowaliśmy sobie wyobrazić reakcje architekta, którego kontrowersyjne podejście również było nam już trochę znane osobiście. Odwołaliśmy się do sprawdzonych metod pracy zespołowej. Odbyliśmy szereg spotkań z generalnym wykonawcą, firmą adoptującą projekt i samym architektem obiektu p. Renato Rizzi. Zaproponowane przez nas rozwiązania przedstawialiśmy w formie rysunków technicznych do akceptacji projektanta obiektu. Trudności polegające na tym, żeby rozwiązania były równocześnie zgodne z prawem budowlanym i wizją architekta – zostały pokonane. Praca była trudna, ale warta tego trudu. Do dzisiaj żywimy przekonanie, że współpracując z takiej rangi projektantem, doskonalimy swój warsztat zarówno techniczny jak i negocjacyjny. Zaproponowane przez nas i zaakceptowane przez architekta zmiany dotyczyły zachowania światła przejścia przy już istniejących żelbetowych ścianach. W tym celu przeprojektowaliśmy wszystkie drzwi wraz z ich wyposażeniem. Zmieniono rodzaj ościeżnic z drewnianych na metalowo-drewniane we wszystkich drzwiach technicznych, dobrano rodzaj i typy okuć do obciążenia warunków użytkowania. Jak w każdym teatrze należało opracować system oddymiania wraz z jego wyposażeniem wg wytycznych projektu. Zaprojektowaliśmy ościeżnice przeciw-zawiasowe a w drzwiach korytarzowych zastosowaliśmy ościeżnice i nakładki drewniane zlicowane ze ścianą wg wizji projektanta. Zaprojektowaliśmy nietypowe drzwi o grubości 10 cm wychodzące na widownię teatru, dla tych skrzydeł dobraliśmy i sprowadziliśmy z zagranicy nietypowy fornir naturalny. Po realizacji Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego jesteśmy przygotowani do współpracy z każdym Inwestorem, który podejmie się realizacji dużych i wielkich obiektów kultury. Mamy w sobie cierpliwość laboranta, dociekliwość handlowca, wiedzę eksperta i emocje uczestnika widowisk artystycznych. Ten zestaw cech stawia nas w pierwszym szeregu przy wyborze partnerów w realizacji nietypowych projektów autorskich.

Jesteśmy wdzięczni za docenienie naszej pracy w postaci oficjalnego podziękowania od Inwestora i Generalnego Wykonawcy. Znajduje się ono w galerii poniżej.

Zdjęcia realizacji

Rysunki techniczne